Gyimesi László: “Temető a Tisza…” – Tiszavirágzás Tiszakürtnél – Magyarország – 2009
Rövid tudósítás egy különleges természeti eseményről, érdekes képekkel
“Temető a Tisza, mikor kivirágzik” mondja a népdal, és ezzel egy olyan természeti jelenségre utal, ami világviszonylatban is egyedülálló. Ennek során a Tisza medrében 3 éven át fejlődő rovar, a tiszavirág nevű kérészféle, az utolsó átalakulását követően szárnyra kel, pár óra alatt a víz felszíne felett gondoskodik az utódlásról, aztán elpusztul. Innen származik az a kifejezés, hogy a rövid ideig tartó dolgok tiszavirág-életűek. A tiszavirágzás egy nyaranta – júniusban – ismétlődő látványos esemény, maradandó élmény annak, aki vagy ami látja, kivéve persze ezeket a rovarokat, melyeknek a pusztulást jelenti.A nőstény rovarok által lerakott sokmilliónyi pete (pontosabban azok, amelyek túlélték az éhes halak és egyéb vízi ragadozók falánkságát) hamarosan lárvává alakul, majd élete következő 3 évét a folyó agyagos-iszapos medrében tölti, miközben 15-20-szor vedlik is.
Amikor eljön az idő, felemelkednek a víz felszínére, majd levetik a lárvabőrt. A nőstények befejezték átalakulásukat, míg a hím állatok ezután keresnek egy fix pontot – ami lehet egy vízi jármű, vagy a part – ahol megtörténik az utolsó vedlésük. Ha e műveletek során sikerült megúszniuk azt, hogy egy ragadozó madár tápláléka legyenek, kezdődik a párzás, amire az elmúlt 3 évben készültek. A viszontagságokat túlélő egyedek majd 3 év múlva ismét végigjárják azt az utat, amit szüleik, hogy aztán ahogy a természet törvényei előírják számukra, hozzájuk hasonlóan végezzék.
A Tiszakürti Arborétum idén is egy egész kis programcsomagot hirdetett a tiszavirágzás megtekintése köré. Egyik pontja magának az arborétumnak a megtekintése volt, amit a kedvező időjárás még nagyobb élménnyé tett. Egy kis kilátó és egy kalandpark egészítette ki azokat a látnivalókat, amik általában egy arborétumra jellemzők.
Részlet az akadálypályából
Az arborétum egy részlete
A kalandpark akadálypályájának végén a vállalkozó szelleműek (érdekes módon szinte kizárólag ugyanaz a 10-18 év közötti korosztály, akik a pályán is végigmentek) még íjászkodhattak is. Késő délután Tálas László az arborétum igazgatója tartott érdekes előadást a tiszavirágról és a rajzásukról, arról a természeti jelenségről, ami miatt tulajdonképpen ilyen sokan eljöttünk ide.
Este 5 óra körül a Tisza töltésén arra a helyre indultunk, ahol majd kompra szállunk, hogy minél közelebbről megnézhessük a tiszavirágokat. Körülbelül 2 kilométert tettünk meg gyalogosan, melynek során a szomszédos településre, Tiszainokára értünk át. A Tiszakécske és Tiszainoka között közlekedő komp már várt ránk és az ott lévő többszáz emberre, akik mindannyian kíváncsiak voltak a kérészek látványos rajzására.
Az Útikalauzzal a Föld körül nagyobb térképen való megjelenítése
A tiszainokai kompkikötő
A nagyszámú érdeklődő miatt a komp 3-4 fordulót is tett. Ahogy ment le a Nap, a rovarok száma egyre növekedett, de a helybeliek véleménye szerint számuk nem érte el a tavalyit. Felvételeket csak korábban, világosabb időben, de kevesebb kérészről tudtam készíteni, mert az igazi rajzás idején a fény a fotózáshoz szükségesnél már jóval gyengébb volt.
Kérészek a vízen
Kérészek mindenhol
Már majdnem sötét volt, mikor a 2 kilométeres gyalogutat ismét megtéve visszaértünk az arborétumba. A napi program zárásaként szalonnasütés, bor és üdítő várta a társaságot.
Összességében nagyon hasznosan telt ez a délután és este, melynek során sok érdekes dolgot tudtunk meg egy olyan világról, mely tőlünk városlakóktól (sajnos) egy kicsit messze van. Ajánlom mindenkinek, akinek lehetősége (és persze kedve) van a tiszavirágzás megtekintésére, hogy ne szalassza el a 2010. júniusi eseményt.
A kérészek ott lesznek! 🙂
Akinek kérdése van a témával kapcsolatban, a Szerkesztőn keresztül írja meg és én megválaszolom. Ha szakmai jellegű, amire nem tudom a választ, továbbítom a szakértőknek, de ebben az esetben a válaszra egy kicsit tovább kell várni.
Gyimesi László
A szerző írásai az Útikalauzan
Gyimesi László: “Temető a Tisza…” – Tiszavirágzás Tiszakürtnél – Magyarország – 2009
Gyimesi László: Párizs, mise és sok egyéb – Franciaország -2009
Gyimesi László: A Mosel-Rajna háromszög – Németország – 2008
Gyimesi László: Aggtelek, Krasznahorka, Kassa – 2004
Gyimesi László: Auschwitz, Wieliczka, Krakkó – Dél-Lengyelország – 2004
Gyimesi László: Barangolás az osztrák- német határvidéken – 2007
Gyimesi László: Brno és környéke 2005
Gyimesi László: Budapest-Belgrád-Szófia-Nei Pori-Szófia-Bukarest- Torda-Budapest – 2003
Gyimesi László: Erdély – 2008
Gyimesi László: Karintiai tóvidék, Ötztal – Ausztria – 2008
Gyimesi László: Két hét Toloban 2004
Gyimesi László: Kiten, Neszebár – Nyaralás Bulgáriában – Románián át – 2005
Gyimesi László: Kréta 2003
Gyimesi László: Passau, München, Regensburg, Kostanz, Hohenschwangau, Neuschwanstein, Zugspitze – Németország – 2006
Gyimesi László: Prága oda és vissza – 2004
Gyimesi László: Róma fapadossal 2005
Gyimesi László: Székelyföldi kirándulás 2003
Gyimesi László: Tenerife – Spanyolország – 1998
Gyimesi László: Tunéziai utazás 2002
A szerzőnek a szerkesztőn keresztül küldheted el kérdéseidet, véleményedet – szerkesztoutikalauz.hu
turizmus külföldi utazás nyaralás kirándulás túrázás élmények szórakozás tenger kerékpározás biciklizés
Légy te az első hozzászóló a(z) "Gyimesi László: Tiszavirágzás Tiszakürtnél – Magyarország – 2009" íráshoz!